Jak wyłączyć telemetrię (CompatTelRunner.exe) w systemie Windows?

Problem: Podczas analizowania problemów na komputerze, zauważyłem zadanie CompatTelRunner.exe w menedżerze zadań. Znalazłem, że to normalna aplikacja systemowa. Wykorzystuje ona jednak znaczną liczbę zasobów komputera. Próbowałem je wyłączyć, lecz ono nie działa! Co jest więc problemem?

Rozwiązany problem

CompatTelRunner.exe to plik wykonywalny będący integralną częścią systemu Windows OS. Zwykle tą aplikację można znaleść w folderze C:\\Windows\\System32. Nie jest to grożna aplikacja – wielu użytkowników niepokoi jednak spora liczba zasobów pobieranych przez program.

How to disable Microsoft Compatibility Telemetry (CompatTelRunner.exe)?

Dodatkowo, plik ten jest elementem Programu Poprawy Jakości Usługi Klienta Windows. Jeśli nie wyłączony, program przekazuje dane telemetryczne (m.in. dane o systemie) do Microsoftu. Aplikacja ta też restartuje się z każd nową sesją Windowsa mimo prób całkowitego jej wyłączenia.

Wyłączanie aplikacji CompatTelRunner.exe

Użytkownicy specjalnie wyczuleni na swoją prywatnoś w cyberprzestrzeni są niezadowoleni z aplikacji wysyłającej Microsoftowi dane w celach usprawnienia systemu. Jeśli jesteś jedną z takich osób, skorzystaj z jednego z poniższych rozwiązań.

Opcja 1. Wyłączenie aplikacji w WIndows 10

Optymalizuj teraz!
By przywrócić twój komputer do szczytowej formy, zakup licencjonowaną wersję Fortect
 1. Wciśnij przzycisk Windows i wpisz cmd.
  How to disable Microsoft Compatibility Telemetry (CompatTelRunner.exe)?
 2. Kliknij prawym przyciskiem na Wiersz poleceń i wybierz opcję Uruchom jako administrator.
 3. Wklej w okno wiersza poleceń następujące komendy, zatwierdzając je Enterem:
 • sc delete DiagTrack
 • sc delete dmwappushservice
 • echo „” > C:\\ProgramData\\Microsoft\\Diagnosis\\ETLLogs\\AutoLogger\\AutoLogger-Diagtrack-Listener.etl
 • reg add „HKLM\\SOFTWARE\\Policies\\Microsoft\\Windows\\DataCollection” /v AllowTelemetry /t REG_DWORD /d 0 /f

Opcja 2. Skasuj plik Delete CompatTellRunner.exe z prawami właściciela

 1. Zaloguj się do systeu Windows jako Administrator
 2. Wciśnij przycisk Windows, by otworzyć Menu Start.
 3. Wyszukaj plik compattelrunner.exe. Jak tylko Windows go znajdzie, kliknij na niego prawym przyciskiem i wybierz opcję Otwórz lokalizację pliku.
 4. Otworzy się folder, w którym znajduje się ten program. Kliknij na niego drugim przyciskiem i wybierz Właściwości.
 5. Przejdź w zakładkę Bezpieczeństwo i kliknij na przycisk Zaawansowane.
 6. W nowym oknie przejdź do zakładki Właściciel. Wybierz opcję Zmień właściciela. Powinieneś znaleźć na liście nazwę twojego użytkownika – wybierz ją i zatwierdź.
 7. Możesz otrzymać wiadomość informująca o potrzebie zamknięcia wszystkich obecnie otwartych okien Właściwości. Jeśli są jakieś, zamknij je.
 8. Przejdź do folderu z plikiem Compattelrunner.exe i ponownie kliknij na niego prawym przyciskiem myszy.
  How to disable Microsoft Compatibility Telemetry (CompatTelRunner.exe)?
 9. Przejdź do Właściwości > Bezpieczeństwo > Zaawansowane > Uprawnienia. Wybierz swoje konto i kliknij Edycja. Następnie spójrz na okno Uprawnienia użytkowników. Zaznacz opcję Pełna kontrola i kliknij Zatwierdź.
 10. Usuń plik Compattelrunner.exe z folderu, kliknij prawym przyciskiem na Kosz i wybierz opcję Opróżnij Kosz.

UWAGA: NIE kasuj całej aktualizacji KB2977759. Może to wywołać później masę problemów!

Opcja 3. Wyłączenie procesu z pomocą Harmonogramu zadań

Optymalizuj teraz!
By przywrócić twój komputer do szczytowej formy, zakup licencjonowaną wersję Fortect
 1. Wciśnij przyciski Windows i R jednocześnie. W oknie uruchamiania wpisz taskschd.msc i wciśnij Enter.
 2. Otworzy się okno Harmonogramu zadań. Spójrz na panel nawigacyjny po lewej i rozwiń następujące foldery: – Task Scheduler Library, dalej Microsoft, następnie Windows, i na końcu Application Experience.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Wyłącz przy następujących programach: AITAgent, Microsoft Compatibility Appraiser, ProgramDataUpdater.
  How to disable Microsoft Compatibility Telemetry (CompatTelRunner.exe)?

Opcja 4. Sprawdzenie systemu programem antymalware

Jest tendencja wśród hakerów do ukrywania swojego malware pod nazwami normalnych aplikaji i plików. Nie powinieneś się niepokoić tym plikiem. Czujność jest jednak zawsze ceniona w sieci – zainstaluj więc Fortect. Ta aplikacja pomoże Ci walczyć z malware – począwszy od zwykłych potencjalnie niechcianych aplikacji, po groźne wirusy.

Zoptymalizuj system i spraw, że będzie działał lepiej

Zoptymalizuj swój komputer już teraz! Jeśli nie chcesz przeszukiwać swojego komputera ręcznie i mieć problemów z poszykiwaniem przyczyn spowolnienia sprzętu, możesz użyć narzędzi przedstawionych poniżej. Wszystkie te rozwiązania zostały przetestowane przez zespół wyleczpc.pl - mamy tak pewność, że opisane programy pomogą ulepszyć system. By przyspieszyć komputer jednym kliknięciem, skorzystaj z jednego z poniższych narzędzi:

Oferta
zrób to teraz!
Download
narzędzie do optymalizacji komputer Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows
Twój problem pozostał?
Jeśli wyniki zapewniane przez Fortect nie dają Tobie satysfakcji i uważasz, że program nie usprawnił twojego sprzętu, skontaktuj się z nami! Dostarcz nam proszę tylko informacje związane z twoim problemem
Fortect - opatentowany program specjalizujący się w naprawie systemu Windows. Podda twój komputer diagnozie i przeskanuje wszystkie pliki, biblioteki i rejestry uszkodzone przez wirusy.
Ta opatentowana aplikacja naprawcza korzysta z bazy 25 milionów komponentów, które mogą zastępić każdy uszkodzony lub brakujący plik na komputerze uzytkownika.
By napprawić uszkodzony system, musisz zakupić licencjonowaną wersję programu do usuwania malware Fortect

Chroń swoją prywatność w Internecie z pomocą klienta VPN

Gdy mowa o prywatności użytkowników, VPN ma kluczowe znaczenie. Narzędzia do śledzenia online, takie jak pliki cookie, mogą być wykorzystywane nie tylko przez platformy mediów społecznościowych i inne strony internetowe, ale także przez twojego dostawcę usług internetowych i rząd. Nawet jeśli zastosujesz najbezpieczniejsze ustawienia za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej, wciąż możesz być śledzony poprzez aplikacje połączone z Internetem. Poza tym przeglądarki nastawione na prywatność, takie jak Tor, nie są wyborem optymalnym ze względu na zmniejszoną prędkość połączenia. Najlepszym rozwiązaniem dla zachowania całkowitej prywatności jest Private Internet Access – bądź anonimowy i bezpieczny w sieci.

 

Narzędzia do odzyskiwania danych mogą zapobiec trwałej utracie plików

Oprogramowanie do odzyskiwania danych jest jedną z opcji, która może pomóc ci przywrócić twoje pliki. Kiedy usuniesz plik, nie rozpływa się on w powietrzu – pozostaje w systemie, dopóki nie zostaną nadpisane żadne dodatkowe dane. Data Recovery Pro to oprogramowanie do odzyskiwania, które wyszukuje kopie usuniętych plików na dysku twardym. Korzystając z tego narzędzia możesz zapobiec utracie cennych dokumentów, pracy domowej, osobistych zdjęć i innych ważnych plików.

O autorze
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis - Profesjonalny informatyk

Linas Kiguolis to kwalifikowany ekspert informatyczny, który uwielbia dzielić się swoją niebywałą wiedzą na temat problemów w Windowsie i Macu. Rozeznanie Linasa często pomaga innym członkom zespołu znaleźć szybkie rozwiązania dla użytkowników strony WyleczPC.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach

Więcej informacji na temat "Jak wyłączyć telemetrię (CompatTelRunner.exe) w systemie Windows?"