Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych: znaczenie i implementacja

Czym jest tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych i dlaczego jest to ważne?

Mówiąc językiem technicznym, tworzenie kopii zapasowych danych to implementacja procesów i technologii tworzenia kopii wartościowych plików w określonych odstępach czasu. Ten proces może zapobiec różnym nieoczekiwanym wydarzeniom, które mogłyby skutkować trwałą utratą danych – cyberatakom, błędom ludzkim, klęskom żywiołowym i innym przyczynom.

Współczesne społeczeństwo w znacznym stopniu polega na różnych informacjach i są one mocno zdigitalizowane – przechowywane na serwerach, dyskach twardych, dyskach NAS i innych typach urządzeń pamięci masowej. Dane stały się obecnie niezwykle ważne, a ich przechowywanie jest jednym z najważniejszych aspektów każdego biznesu. Chociaż niektóre firmy wciąż przechowują najważniejsze dokumenty w postaci papierowej, większość przestawiła się na praktyki tworzenia cyfrowych kopii zapasowych i odzyskiwania danych po awarii – te ulepszenia dają pewność, że firmy nie poniosą strat finansowych lub nie zaczną tracić udziału w rynku.

Dane korporacyjne mają nieocenioną wartość dla każdego biznesu, a ich utrata może spowodować ujawnienie tajemnic i strategii marketingowych, zagrozić prywatności klientów i o wiele więcej. Niestety istnieje wiele sposobów, na jakie tak ważne informacje mogą zostać utracone, włączając w to klęski żywiołowe, błędy ludzkie, ataki malware, itp. Od czasu do czasu instytucje rządowe, firmy i korporacje padały ofiarą tych nieoczekiwanych okoliczności, co kosztowało je miliony dolarów w odszkodowaniach oraz utratę zaufania klientów.

Zachowanie i przywracanie danych jest przydatne nie tylko dla korporacji, ponieważ użytkownicy domowi również mają wiele do stracenia – studenci, którzy piszą pracę, pracownicy, którzy korzystają z arkuszy kalkulacyjnych do pracy z domu w czasie pandemii koronawirusa, ludzie, którzy przechowują bezcenne zdjęcia rodziny i przyjaciół – to tylko kilka przykładów utraty cennych danych.

Kopie zapasowe i odzyskiwanie danych są wdrażane nieco inaczej przez zwykłych użytkowników komputerów i dzieje się tak z wielu powodów. Duże korporacje korzystają z dedykowanych zespołów ds. bezpieczeństwa informatycznego, by tworzyć i utrzymać regularne kopie zapasowe. Właściciele komputerów domowych są nieco mniej zorganizowani i mogą zrozumieć znaczenie właściwego tworzenia kopii zapasowych dopiero po zdarzeniu, w wyniku którego utracą cenne dane. Poza tym użytkownicy nie posiadają środków finansowych na utrzymanie kosztownych procesów tworzenia kopii zapasowych.

Właśnie dlatego zwykli użytkownicy komputerów muszą upewnić się, że przygotują kopie zapasowe plików, które w przeciwnym razie mogłyby zostać trwale utracone. W tym artykule omówimy utratę danych, przywracanie danych, metody przechowywania i wiele więcej.

W jaki sposób można utracić dane?

Każdy wie, jak przechowywać dane na komputerze – ludzie ściągają je z Internetu, tworzą nowe pliki za pomocą różnych programów, wprowadzają je z zewnętrznych urządzeń do przechowywania danych, takich jak pamięć USB. Wiedza o tym, w jaki sposób można utracić pliki, jest jednym z głównych czynników pozwalających zrozumieć, dlaczego odpowiednie praktyki związane z tworzeniem kopii zapasowych i odzyskiwaniem danych są tak ważne.

Wszystkie dane przechowywane na komputerze mogą zostać zniszczone w taki czy inny sposób – poniżej znajduje się kilka głównych przykładów tego, w jaki sposób nawet najważniejsze dane mogą zostać utracone niemalże natychmiast.

Przypadkowa utrata danych i błędy ludzkie

Komputery, choć nie są doskonałe, zostały zaprojektowane tak, by nie występowały błędy przy braku czynników zewnętrznych. Pod tym względem ludzie są nieco inni i popełniają błędy non stop – istnieje więc wiele sposobów, w jakie mogą oni przypadkowo zniszczyć dane znajdujące się na komputerze. Oto kilka przykładów:

 • przypadkowe uszkodzenie elementów komputera, np. wylanie kawy na płytę główną lub inne ważne części sprzętu,
 • utrata urządzenia przenośnego, na którym przechowywane są ważne dane – telefonu, laptopa lub tabletu,
 • niezauważenie małej ilości miejsca na dysku i utrata dokumentów zanim zostaną one zapisane na dysku lokalnym,
 • usunięcie niezbędnego pliku bez przesłania go do Kosza.

Awarie sprzętu i oprogramowania

Nie jest tajemnicą, że komponenty komputera z czasem się zużywają i wymagają wymiany, aby zapewnić płynne działanie komputera domowego i stacji roboczej. W niektórych przypadkach części sprzętowe, takie jak dyski twarde czy dyski SSD, mogą po prostu przestać działać z powodu błędów produkcyjnych lub innych błędów w procesie produkcyjnym. Chociaż urządzenie można wymienić korzystając z gwarancji, znajdujące się na nim dane mogą zostać bezpowrotnie utracone.

Naturalne awarie sprzętu nie są jedynymi awariami, które mogą skutkować trwałą utratą danych. W niektórych przypadkach komponenty mogą być niewłaściwie użytkowane – upuszczone na podłogę, przechowywane w niewłaściwych warunkach i więcej. Awarie sprzętu stanowią ponad 40% przyczyn trwałej utraty danych .

Awarie oprogramowania również mogą skutkować utratą danych – programy mogą ulec awarii z różnych powodów i nie zapisać przy tym najnowszej kopii.

Kradzież urządzenia

Czasy, w których dane mogły być przechowywane jedynie na komputerach stacjonarnych dawno przeminęły, ponieważ do gry weszły urządzenia przenośne, takie jak laptopy, tablety i telefony. Według statystyk ponad połowa użytkowników łączy się obecnie z Internetem za pośrednictwem telefonów i innych urządzeń przenośnych .

Niestety te urządzenia mobilne również mogą zostać skradzione, nawet jeśli mieszkasz w okolicy, w której takie sytuacje zdarzają się rzadko. Z drugiej strony możesz po prostu zapomnieć zabrać swój telefon zanim zamkną się drzwi autobusu.

Warto wspomnieć, że zdarzają się również włamania do domów i miejsc pracy – przestępcy często zabierają najbardziej wartościowe przedmioty. Komputery i inne urządzenia pamięci masowej można później sprzedać z zyskiem na czarnym rynku. Mając to na uwadze, cyberprzestępcy mogą również w ten sposób narażać poufne informacje na ujawnienie.

Infekcje malware

Cyberinfekcje należą do najważniejszych rodzajów przestępstw. Nie jest to zaskakujące biorąc pod uwagę, że dane to jedne z najważniejszych aktywów firmy lub instytucji rządowych. Jednym z najpowszechniejszych czynników motywujących przestępców są pieniądze i istnieje wiele sposobów na czerpanie przez nich korzyści finansowych z zainfekowania korporacji lub użytkowników domowych złośliwym oprogramowaniem.

Istnieje wiele różnych rodzajów malware, które może zostać wykorzystane do wielu złośliwych celów. Niektóre z nich to:

 • trojany dostępu zdalnego,
 • rootkity,
 • robaki,
 • cryptominers,
 • spyware, itp.

Chociaż każdy typ malware może spowodować zniszczenie plików i utratę danych, jednym z największych zagrożeń jest ransomware. W ostatnich latach miało miejsce wiele incydentów z wykorzystaniem ransomware i choć niektórzy aktorzy wybierają ''Polowanie na grubą zwierzynę'' , to inni skupiają się na zwykłych użytkownikach komputerów, żądając od nich okupu, który może wynosić 1 000 dolarów, a nawet więcej.

Klęski żywiołowe

Klęski żywiołowe, choć nie są powszechne, mogą wystąpić i spowodować znaczne szkody, które dotkną nie tylko meble i zwykłe sprzęty domowe i biurowe, ale również komputery i urządzenia mobilne. Częstotliwość i prawdopodobieństwo wystąpienia katastrofy naturalnej zależy w dużej mierze od twojej lokalizacji. Katastrofy mogą obejmować wszystko – od trzęsienia ziemi, przez huragan i tornado, po erupcje wulkanów.

Takie zdarzenia rzeczywiście są ekstremalne. Jednak jeśli mieszkasz w strefie lub kraju, który zazwyczaj nie doświadcza takich katastrof, nie zapominaj, że istnieje wiele innych czynników naturalnych, które są znacznie bardziej powszechne, np. zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, pożary domów, przepięcia elektryczne i inne codzienne problemy, które mogą całkowicie zniszczyć twój komputer lub telefon.

Cyfrowe i fizyczne kopie zapasowe

Jednym z najważniejszych kroków, jakie należy zapamiętać jest to, że kopie zapasowe danych nigdy nie powinny być przechowywane na tym samym nośniku . Zasadniczo, jeśli korzystasz z dwóch dysków twardych i jeden z nich się zepsuje, to chcesz mieć kopię swoich plików na drugim dysku, by zapobiec utracie danych. Innymi słowy, nieprawidłowo przygotowane kopie zapasowe mogą być kompletnie bezużyteczne, więc ważne, aby dowiedzieć się w jaki sposób najlepiej podejść do tej kwestii.

Istnieje kilka sposobów przechowywania kopii zapasowych – możesz wybrać czy będziesz przechowywać je na fizycznym dysku, w pamięci zdalnej czy skorzystasz z kombinacji obu tych rozwiązań.

 • Sprzęt do przechowywania danych. Istnieje wiele różnych urządzeń, które można wykorzystać do tworzenia kopii zapasowych i ich przechowywania, np. HDD, SSD, USB, DVD, NAS, itp. Użyteczność tych urządzeń w dużej mierze zależy od twojej osobistej sytuacji i czynników, takich jak ilość danych, dla których musisz wykonać kopie zapasowe, tego jak często potrzebujesz odnawiać te kopie lub dostępności tych komponentów.

  Niezależnie od tego, jakie urządzenie wybierzesz, powinieneś natychmiast odłączyć je od systemu podstawowego. W przeciwnym razie cała procedura będzie kompletnie bezużyteczna.

 • Przechowywanie zdalne na serwerach w chmurze. Przechowywanie zdalne stało się jednym z głównych sposobów przechowywania kopii zapasowych przez firmy i organizacje. Jeśli masz dużo danych do przechowywania, urządzenia fizyczne mogą nie być dla ciebie najlepsze, ponieważ będziesz musiał kupować nowe, gdy tylko skończy ci się miejsce. Poza tym kopie cyfrowe są znacznie łatwiejsze do stworzenia i utrzymania.

  Kiedy wybierasz usługę opartą na chmurze, upewnij się, że można jej ufać – firma musi zadbać o niezbędne środki ostrożności, aby chronić twoje pliki przed nieautoryzowanymi włamaniami i przechowywać je w formie zaszyfrowanej . Jedną z głównych wad przechowywania cyfrowego jest to, że nie jest darmowe – usługa wiąże się zazwyczaj z comiesięcznymi opłatami.

Oprogramowanie do odzyskiwania danych może uchronić cię przed wieloma trudnymi sytuacjami po utracie danych

Środki ostrożności są niezwykle ważne, gdy mamy do czynienia z danymi. Chociaż wiele firm i korporacji już odrobiła tę ważną lekcję dotyczącą utraty danych lub naruszenia ich bezpieczeństwa , zwykli użytkownicy komputerów wciąż są w tej kwestii bardzo nieświadomi. To dlatego ransomware, takie jak Djvu , rozwija się i wyłudza tysiące dolarów od użytkowników komputerów z całego świata, którzy nie chcą utracić swoich cennych plików.

Jednym z głównych nieporozumień jest jednak to, że oprogramowanie zabezpieczające przywróci zaszyfrowane pliki do normalnego stanu. Niestety, nie ma to nic wspólnego z prawdą, ponieważ dane pozostaną zaszyfrowane nawet po wyeliminowaniu złośliwego ładunku (jeśli taki jest obecny). Z tego względu wielu użytkowników desperacko pragnie odzyskać swoje pliki bez płacenia przestępcom. Najprostszym sposobem odzyskania danych jest wykorzystanie stworzonych wcześniej kopii zapasowych.

Ponieważ większość użytkowników nie zawraca sobie głowy kopiami zapasowymi, szukają oni innych metod przywrócenia swoich utraconych plików. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykorzystanie oprogramowania do odzyskiwania danych. Choć nie jest ono wysoce skuteczne w przypadku plików zaszyfrowanych przez ransomware, to jest świetnym rozwiązaniem w innych przypadkach.

Jeśli szukasz dobrego rozwiązania do odzyskiwania plików bez korzystania z kopii zapasowych, zalecamy wykorzystanie Data Recovery Pro – jego innowacyjna i efektywna technologia pomoże ci odzyskać pliki z zewnętrznych urządzeń lub sformatowanych dysków, a nawet przywrócić wiadomości e-mail i ich załączniki. Aplikacja przeprowadza cię przez proces odzyskiwania plików, obsługuje funkcję wyszukiwania z wykorzystaniem słów kluczowych i zapewnia podgląd plików muzycznych, zdjęć lub wideo.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Badacz ds. bezpieczeństwa

Lucia Danes jest edytorem newsów na WyleczPC. Jest zawsze w ruchu, gdyż

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach