Unikaj przechowywania lub nawet sprzedaży twoich danych dzięki usługom VPN bez logów

Agencje rządowe, firmy marketingowe i inne podmioty zewnętrzne mogą próbować uzyskać lub nawet zapłacić za uzyskanie informacji o twoich nawykach online

To, że istnieje wiele sposobów, by śledzić i gromadzić dane ludzi, nie jest wiedzą powszechną. Jest to również kwestia, co do której nie można być pewnym kiedy i w jaki sposób następuje. Kwestie rządu i prywatności wyszły na jaw, kiedy upubliczniona została historia z Edwardem Snowdenem oraz gdy ujawniono działania NSA związane z masową inwigilacją. W następstwie wiele usług zaczęło stosować szyfrowanie typu end-to-end .

Prywatność zaczęła być traktowana poważniej, ale rządy i organy ścigania wciąż mają swoje sposoby. Jednak to od ciebie zależy, czy skorzystasz z technologii umożliwiających zachowanie prywatności. Istnieje wiele sposobów na zapewnienie sobie anonimowości oraz zadbanie o kwestię śledzenia i logi, mimo że istnieją pewne problemy z usługami i bezpieczeństwem, a nawet z dostawcami oprogramowania do ochrony prywatności.

Musisz chronić swoje dane przed hakerami, szpiegami i twórcami malware. Jest to dość oczywiste, ponieważ nie masz pewności, co siedzi w głowie takich osób. Jednak gdy mowa o śledzeniu i gromadzeniu danych obywateli, rząd również posiada swoje niejasne cele .

Nawet jeśli uważasz, że nie masz nic do ukrycia przed rządem, organy ścigania mogą uzyskać dostęp do większej ilości danych niż myślisz. W kwestii prywatności i danych osobowych powinna istnieć równowaga, ale przez lata się to zmieniało i to niestety nie na lepsze.

Niezliczone programy cenzury i blokady komunikacji przyczyniają się do stanu światowej inwigilacji, w której prywatność staje się luksusem, a nie prawem. Wszystko, od przeglądania stron internetowych po urządzenia mobilne, może potencjalnie zrujnować naszą prywatność i bezpieczeństwo. Przy wciąż zmieniających się regułach nadzoru, nikomu nie można dzisiaj do końca zaufać.

Jakie dane na twój temat mogą być rejestrowane i gromadzone

''Dane'' to wyjątkowo ogólny termin obejmujący szeroki zbiór informacji, które można podzielić na różne obszary. Istnieją dwa różne rodzaje informacji: dane osobowe i informacje, które nie pozwalają na identyfikację . Dane osobowe obejmują głównie twój fizyczny adres, imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, datę urodzenia, stan cywilny, szczegóły takie jak numer ubezpieczenia, stan zdrowia i powiązania rodzinne, wykształcenie czy zatrudnienie.

Są to informacje, które mogą zostać ujawnione podczas naruszenia bezpieczeństwa danych lub skradzione poprzez kampanie phishingowe czy przejęte konta . Jeśli te informacje trafią w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości i wykonywania złośliwych operacji. Takie dane podają sami użytkownicy, ponieważ muszą odpowiedzieć na określone pytania i wypełnić formularze podczas rejestracji na niektórych platformach lub w sieciach opieki medycznej.

Inne dane, takie jak nawyki przeglądania, preferencje i często odwiedzane strony, mogą być monitorowane przez dostawcę usług internetowych lub zostać przejęte w wyniku porwania przeglądarki. Takie dane są śledzone za pomocą plików cookie i wtyczek do przeglądarek. Te narzędzia śledzą twoją aktywność na wielu różnych stronach i platformach. Takie praktyki uważa się za niepożądane.

Podejrzane interesy związane z ''nie do końca legalną'' rejestracją

Te informacje mogą być gromadzone ze względu na specyficzne relacje, jakie kraje nawiązują z innymi państwami. Rządowa inwigilacja dotyka wiele osób, nawet jeśli nie są one zaangażowane w żadne potencjalnie niebezpieczne działania. Nielegalne śledzenie jest najgorsze, ponieważ stałeś się ofiarą, gdyż nie masz możliwości zrezygnowania ze śledzenia. Takie informacje mogą zostać przekazane innym podmiotom lub wykradzione, więc sam możesz ucierpieć w wyniku tego typu konsekwencji.

Masowa inwigilacja może niestety powodować problemy związane z terroryzmem. Szczególnie wtedy, gdy nieupoważnione osoby mają dostęp do szczegółowych informacji na temat osób, grup i firm . Jeśli chodzi o imigrantów lub emigrantów, niebezpieczeństwo związane ze śledzeniem przez organy ścigania jest realne. Śledzenie przez rząd federalny może prowadzić do bezpośrednich i ukierunkowanych ataków na osoby z innych krajów. Takie dane zgromadzone przez agencje organów ścigania mogą również posłużyć do monetyzacji danych, włączając w to lokalizację i dane osobowe.

Informacje gromadzone przez reklamodawców, zwodnicze strony internetowe, rząd i firmy zewnętrzne mogą trafić dosłownie wszędzie, ponieważ:

  • dane są sprzedawane i udostępniane online, gdy reklamodawcy lub inni złośliwi atakujący potrzebują informacji do swoich kampanii,
  • dane są wykorzystywane do celów biznesowych, kiedy materiał reklamowy jest generowany w oparciu o określone preferencje lub nawyki,
  • dane są przekazywane agencjom rządowym, kiedy określone informacje są potrzebne do profilowania obywateli i zbierania ich preferencji.

Publiczne Wi-Fi stwarza zagrożenie dla twojej prywatności i twojego bezpieczeństwa

Publiczne Wi-Fi jest wygodne i jest niezwykle przydatne, gdy możesz korzystać z Internetu kiedykolwiek go potrzebujesz i gdziekolwiek jesteś. Jednak takie usługi również narażają twoją prywatność i bezpieczeństwo. Aby zyskać dostęp do Internetu, nie potrzebujesz uwierzytelnienia, więc cyberprzestępcy – i w szczególności oni – także nie potrzebują pozwolenia. Ta cecha stwarza okazję do ataków, takich jak Man-in-The-Middle czy innych złośliwych działań, które mogą zostać uruchomione na wybranym urządzeniu.

W ten sposób podstępne podmioty mogą dostać się na twoje urządzenie i wykraść twoje dane, śledzić twoje działania, manipulować ruchem czy przekierowywać cię na złośliwe strony internetowe. Osoba atakująca może uzyskać dostęp do informacji, które przesyłasz poprzez hotspot Wi-Fi , w tym do twoich maili, informacji finansowych, danych logowania czy danych osobowych.

Takie hotspoty mogą być celowo tworzone przez złośliwe podmioty, ponieważ naśladowanie popularnego, darmowego spotu Wi-Fi może być metodą pozwalającą przestępcom na kradzież danych osób, które połączą się z Internetem. Jeśli potrzebujesz Internetu z dala od domu, możesz skorzystać z połączenia mobilnego dostępnego za pośrednictwem twojego urządzenia mobilnego. Możesz także ustawić swój telefon jako hotspot, np. kiedy potrzebujesz dostępu do Internetu na swoim laptopie lub innym urządzeniu. Ta opcja zapewnia usługę i możesz wybrać wszelkie ustawienia tak, by uczynić ją prywatną.

Zmniejsz ryzyko związane z połączeniem internetowym dzięki oprogramowaniu VPN

Usługa VPN (Wirtualne Sieci Prywatne) pozwala użytkownikom korzystać z publicznych hotspotów Wi-Fi oraz bezpiecznie i anonimowo logować się do Internetu, zapewniając szyfrowanie danych, kiedy informacje są wysyłane i odbierane w trakcie sesji online. Osłona VPN zapewnia prywatność online i pomaga chronić osobiste informacje, które są przesyłane podczas połączenia z publicznym lub dowolnym ''niezbyt bezpiecznym'' Wi-Fi.

Oprogramowanie VPN to sposób na stworzenie bezpiecznej i chronionej przestrzeni w Internecie, który – ogólnie rzecz biorąc – nie jest bezpieczny. Dzięki temu oprogramowaniu twoja lokalizacja i adres IP mogą zostać ukryte. Wielu użytkowników polega na takim oprogramowaniu, ponieważ zapewnia ono dostęp do treści blokowanych przez geolokalizację, a dostęp do aplikacji i stron internetowych objętych ograniczeniami w ich kraju można uzyskać, gdy zmienia się adres IP.

Ponadto ta bezpieczna opcja Internetu stała się popularna, gdy zrobiło się głośno o masowej inwigilacji i gdy stała się ona problemem. Użytkownicy chcieli zabezpieczyć swoje dane i prywatność. Możesz zamaskować swoją obecność w sieci i surfować po niej anonimowo kiedy tylko chcesz. Istnieją jednak pewne problemy z usługami VPN, ponieważ niektóre z nich mogą tworzyć bazę danych plików dziennika, przechowując informacje o twoich nawykach, a nawet twoje dane osobowe.

Co może rejestrować dostawca VPN: historię przeglądania, zapytania DNS, adres IP, miejsce docelowe ruchu, metadane. Dostawcy oprogramowania VPN mogą uzyskiwać dostęp do szczegółów dotyczących stron internetowych, które odwiedzasz i rejestrować pliki z tych stron. Mogą również uzyskać informacje o tym, ile czasu spędziłeś na danej stronie, a każda sekunda na stronie może zostać zapisana w plikach dziennika. Adres IP, który jest powiązany z twoim połączeniem internetowym i domem, też jest dostępny. Rejestrowane mogą być aplikacje, które są zainstalowane na twoim urządzeniu, niezależnie od tego czy pobrałeś te programy, czy użyłeś cracka.

Bardziej wrażliwe dane, takie jak nazwy użytkowników, hasła, numery kont bankowych, numery kart kredytowych, które wprowadzasz w różnych polach, także są rejestrowane. Dane, które pobierasz lub nawet przesyłasz, również są rejestrowane, gigabajty i megabajty są zliczane i przechowywane jako plik.

Niestety – kupujesz usługę VPN, a twoje dane wciąż są gromadzone. Jeśli polegasz na takim oprogramowaniu, by połączyć się z kontem bankowym, kontem PayPal lub innym kontem, twoje informacje logowania i inne dane zostają zapisane i mogą później zostać wykorzystane przeciwko tobie. Jednak nie wszystkie usługi VPN wyglądają w ten sposób. Możesz wybrać taką, która oferuje politykę braku logów, więc masz pewność, że twoje połączenia są prywatne i bezpieczne.

Czym jest brak logów i dlaczego tego potrzebujesz?

Brak logów oznacza, że dostawca VPN nie rejestruje i nie zbiera informacji, które są przesyłane przez sieć. Żadne dane osobowe nie są przechowywane, a informacje o tym dokąd udajesz się w sieci, co pobierasz i czego szukasz nie są dostępne dla twórców oprogramowania i dostawcy usług. Zapewnia to anonimowość i chroni przed wszystkimi, nawet przed dostawcą VPN.

Developerzy oprogramowania VPN polegają na tej technice, więc kiedy zaufasz usłudze, możesz mieć pewność, że wszystkie dane zostaną zaszyfrowane i są chronione, gdy jesteś online. Większość dostawców oprogramowania VPN wierzy, że jest to praktyka standardowa, więc nie rejestrują informacji o tobie. Nie jest budowana baza danych osobowych użytkowników, a operacje sprzedaży danych podmiotom zewnętrznym nie mają miejsca.

Wybierając sieć VPN, która zapewnia usługi bez logów, możesz mieć pewność, że twoje dane nie są rejestrowane, przechowywane, ani pozyskiwane. W razie możliwych ataków hakerów i wycieku danych, musisz mieć pewność, że twoje dane nie są przechowywane w żadnej bazie danych VPN. Jeśli taki serwer zostanie zhakowany lub ktoś się na niego włamie, możesz odczuć konsekwencje, jeśli twoje prywatne dane zostaną upublicznione.

To sedno i ważna rzecz przy wyborze najlepszej usługi VPN. Płatne usługi i wersje premium zawsze zapewniają użytkownikowi więcej opcji i funkcji, więc darmowa usługa VPN może być wolniejsza, oferować ograniczone funkcje czy ograniczoną przepustowość łącza. Kiedy oprogramowanie VPN jest płatne, najprawdopodobniej możesz uruchomić więcej urządzeń, kontrolować gromadzenie danych i funkcje udostępniania.

Koncentrując się na bezpieczeństwie i funkcjach prywatności, wybierając najlepszą sieć VPN powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Polityka braku logów. Jest to niezbędna funkcja, ponieważ wybierasz VPN, aby zapewnić sobie prywatność online. Bez tej funkcji jest to niemożliwe do osiągnięcia.
  • Prędkość. Potrzebujesz połączenia, które nie będzie zmniejszać prędkości twojego Internetu. Może ona nieznacznie spaść, kiedy korzystasz ze współdzielonego adresu IP, ale VPN nie powinno stwarzać tego typu problemów.
  • Zasięg. Usługa VPN zapewnia wiele lokalizacji do wyboru, więc powinieneś mieć do wyboru równie dużo serwerów. Jeśli usługa nie oferuje więcej niż 50 serwerów, to nie jest najlepsza. Im więcej lokalizacji masz zapewnionych, tym więcej możliwości dotarcia do treści z ograniczeniami dla wybranych lokalizacji.
  • Prywatność. Musisz upewnić się, że usługa VPN z której korzystasz polega na szyfrowaniu, które jest najlepsze i aktualne.
  • Przepustowość łącza. Ograniczona przepustowość jest najgorszą rzeczą, ponieważ sytuacja, w której oglądasz film lub program telewizyjny, a usługa się zatrzymuje, może być problematyczna. Szukaj dostawcy, który nie ogranicza swojej przepustowości.
  • Cena. W przypadku dowolnego oprogramowania oczywiste jest, że jako klient chcesz otrzymać jak najlepszą usługę za jak najniższą cenę. Istnieje wiele planów, opcji, nie mówiąc już o wielu wiarygodnych dostawcach. Przed wybraniem swojego zrób research.
O autorze
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis - Profesjonalny informatyk

Linas Kiguolis to kwalifikowany ekspert informatyczny, który uwielbia dzielić się swoją niebywałą wiedzą na temat problemów w Windowsie i Macu. Rozeznanie Linasa często pomaga innym członkom zespołu znaleźć szybkie rozwiązania dla użytkowników strony WyleczPC.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach