Jak odzyskać pliki zaszyfrowane przez ransomware Lukitus?

Problem: Moje pliki zostały przejęte przez ransomware Lukitus. Czy są jakieś szanse na ich odzyskanie? Znalazłem plik lukitus.htm. Przestępcy żądają 2000 $, a mnie po prostu nie stać na oddanie tak wielkiej sumy pieniędzy.

Rozwiązany problem

Wirus Lukitus to najnowsza odmiana ransomware'a Locky, która kontynuuje sianie zamętu na skalę globalną. Wirus ten jest zaawansowaną wersję niesławnego, szyfrującego pliki pasożyta, która korzysta z szyfrów AES-128 i RSA-2048, by zablokować pliki ofiary. Wirus ten zostawia pliki lukitus.bmp oraz lukitus.htm w systemie komputera.

Pliki zaszyfrowane przez ten wariant wirusa zmieniają nazwę na zgodną z następującym schematem:

[8 znaków ID]-[4 znaki ID]-[4 znaki ID]-[4 znaki]-[12 znaków].lukitus

Nowa wirus Lukitus domada się połowy Bitcoina jako okupu, co jest równe około 2000 dolarów. Ponieważ wartość bitcoina się regularnie wacha, kwota okupu mmoże się różnić zaleznie od momentu, w którym zdecydujesz się zapłacić okup.

Zapłata okupu nie jest jednak rozwiązaniem problemu. Twórcy Lukitusa mogą odmówić udostępnienia Tobie klucza deszyfrującego. Musisz też pamiętać, że zapłacenie okupu jest motywacją dla cyberprzestępców. Domyślamy się, że nie chcesz go płacić, co jest dobrą decyzją.

By dobrze odzyskać zawartość plików lukitus, niezbędna będzie kopia zapasowa plików. Sytuacja pogarsza się, gdy nie posiadasz żadnych kopii danych. W takiej sytuacji możesz spróbować sposobów alternatywnych, które zwykle nie są tak efektywne, jak byśmy chcieli, by były.

Obecnie dostępne sposoby na rozszyfrowanie pliku z rozszerzeniem .lukitus

Metoda 1. Kopia zapasowa danych

Przywróć już teraz!
By odzyskać potrzebne funkcje systemu, zakup licenjonowaną wersję narzędzia Fortect.
 • Jeśli stworzyłeś już wcześniej kopię zapasową danych, usuń Lukitusa z pomocą programu typu Fortect (instrukcje, jak tego dokonać, znajdziesz tutaj) i dopiero wtedy podepnij nośnik z danymi do komputera.
 • Po pojawieniu się okna Autoodtwarzania, wybierz opcję Otwórz folder, aby wyświetlić pliki. Wejdź teraz w foldery znajdującię na twoim nośniku z kopiami zapasowymi, zaznacz wszystkie pliki, a następnie przenieść do wybranego folderu na komputerze. Możesz też kliknąć prawym przyciskiem na tych plikach i wkleić je do wybranej lokacji.

Metoda 2. Data Recovery Pro

 • Możesz użyć Data Recovery Pro, by przywrócić część plików .lukitus. Pobierz Data Recovery Pro i zainstaluj w komputerze.
 • Uruchom program i przeskanuj komputer w poszukiwaniu plików zdatnych do odzyskania.

Metoda 3. Shadow Explorer

Przywróć już teraz!
By odzyskać potrzebne funkcje systemu, zakup licenjonowaną wersję narzędzia Fortect.

Ransomware zwykle usuwają ukryte wersje plików, by zapobiec darmowemu odszyfrowaniu przejętych plików przez ofiarę. wirusy jednak też są programami – mogą nie poradzić sobie odpowiednio ze wszystkimi złośliwymi zadaniami.

 • Sugerujemy pobranie i instalację ShadowExplorera na komputerze. Uwaznie wykonaj wszystkie kroki instalacji.
 • Po zainstalowaniu, program powinien natychmiastowo się uruchomić. W przeciwnym razie możesz znaleźć jego skrót na pulpicie. Kliknij na niego podwójnie, aby uruchomić program.
 • Kliknij na menu rozwijane znajdujące się w lewym, górnym rogu i wybierz dysk zawierający zaszyfrowane pliki .lukitus.
 • Kliknij drugim przyciskiem myszy na folder do odzyskania i wybierz Export. Zdecyduj, gdzie chcesz przemieść przywrócone dane.

Metoda 4. Dekrypcja pojedynczych plików

Sposób ten działa, jeśli masz włączoną na swoim komputerze funkcję Przywracania Systemu.

 • Kliknij drugim przyciskiem myszu na zaszyfrowany plik, który chcesz odzyskać.
 • Wejdź we Właściwości, a następnie wybierz zakładkę Poprzednie wersje.
 • Wybierz odpowiadającą Tobie wersję pliku. Zaznacz ją i kliknij Przywróć.

Odzyskaj pliki i inne kompunenty systemu automatycznie

By odzyskać pliki i inne elementy systemu możesz użyć darmowych poradników zapewnianych przez zespół ekspertów wyleczpc.pl. Jeśli jednak czujesz, że nie jesteś na tyle doświadczony, by wykonać cały proces przywracania samemu, zalecamy skorzystać z poniższych rozwiązań. Przetestowaliśmy każdy z tych programów wraz z ich efektywnością. Wszystko, co musisz zrobić, to pozwolić tym programom na pracę.

Oferta
zrób to teraz!
Download
narzędzie do przywracania danych Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows
Czy masz jakieś problemy?
Jeśli Fortect to źródło Twoich problemów, zwróć się o pomoc do naszych ekspertów. Im więcej informacji zapewnisz, tym lepsze rozwiązanie będą w stanie Tobie zapewnić.
Fortect - opatentowany program specjalizujący się w naprawie systemu Windows. Podda twój komputer diagnozie i przeskanuje wszystkie pliki, biblioteki i rejestry uszkodzone przez wirusy.
Ta opatentowana aplikacja naprawcza korzysta z bazy 25 milionów komponentów, które mogą zastępić każdy uszkodzony lub brakujący plik na komputerze uzytkownika.
By napprawić uszkodzony system, musisz zakupić licencjonowaną wersję programu do usuwania malware Fortect

Zapobiegaj śledzeniu cię przez strony internetowe, dostawcę usług internetowych i inne podmioty

Aby pozostać całkowicie anonimowym i zapobiec śledzeniu cię przez dostawcę usług internetowych i rząd, powinieneś skorzystać z Private Internet Access VPN. Pozwoli ci to łączyć się z Internetem zachowując całkowitą anonimowość poprzez szyfrowanie wszystkich informacji oraz zapobiegać śledzeniu, reklamom i złośliwej zawartości. Co najważniejsze, powstrzymasz nielegalne działania inwigilacyjne, które NSA i inne instytucje rządowe prowadzą za twoimi plecami. 

 

Szybko odzyskaj utracone pliki

Nieprzewidziane okoliczności mogą nastąpić w dowolnym momencie podczas korzystania z komputera: może się on wyłączyć z powodu przerwy w zasilaniu, może pojawić się BSOD lub komputer może zostać ponownie uruchomiony przez losowe aktualizacje systemu Windows, kiedy na kilka minut od niego odejdziesz. W efekcie możesz utracić swoje szkolne zadania, ważne dokumenty i inne dane. Aby odzyskać utracone pliki, możesz użyć Data Recovery Pro – ten program przeszukuje kopie plików, które są wciąż dostępne na twoim dysku twardym i szybko je odzyskuje. 

 

O autorze
Alice Woods
Alice Woods - Dzieli się wiedzą o ochronie komputerów

Alice Woods jest ekspertem specjalizującym się w analizie i badaniu cyberzagrożeń. Jej zadaniem na WyleczPC jest szerzenie wiedzy i niesienie wsparcia użytkownikom potrzebującym ochrony ich komputerów przed złośliwymi aplikacjami.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach

Więcej informacji na temat "Jak odzyskać pliki zaszyfrowane przez ransomware Lukitus?"