Jak naprawić błąd “Żądany zasób jest używany"?

Pytanie

Problem: Jak naprawić błąd “Żądany zasób jest używany"?

Witam wszystkich. Nieck ktoś mi powie, czemu dostaję błąd „Żądany zasób jst używany” gdy próbuję usunąć GeekBuddy oraz kilka innych programów. Do tego, wiadomość ta się pojawia, gdy próbuję uruchomić skan programu anty-malware. Korzystam z Avasta. Pomóżcie!

Rozwiązany problem

Jeśli otrzymujesz błąd „Żądany zasób jest używany” próbując usunąć określoną aplikację lub wykonując skan systemu programem anty-malware lub innym narzędziem oznacza to, że twój komputer został zainfekowany rootkitem znanym jako SmartService.

Niektórzy badacze identyfikują tą infekcję jako tronaj SnatrService. Nie zdziw się więc, jesli zobaczysz też taką nazwę na forach internetowych. Rootkity są dużo poważniejszymi infekcjami systemu niż zwykłe wirusy komputerowe. Zagnieżdżają się one głęboko w systemie, zmieniają masę ustawień, a następnie rozpoczynają złośliwe działania typu kolejna infekcja wirusa bądź nawet kradzież tozsamości.

How to Fix “The Requested Resource is in Use” Error?

Rootkity działają po cichu, dokonują podsłuchu aplikacji oraz, jeśli potrzebne, stanowią tylną futrkę dla atakującego do zdalnego przejęcia komputera. Cel SmartService jest jednak inny. Jego głównym zadaniem jest instalacja aplikacji złośliwych oraz spyware'ów w systemie oraz ochrona tych aplikacji przed rozpoznaniem i usunięciem.

Z tego powodu, jeśli zacząłeś otrzymywać wiadomość błędu „Żądany zasób jest używany” przy uruchamianiu antywirusa lub próbie usunięcia jakiejś aplikacji, wiadome jest, że twój komputer padł ofiarą jakiegoś malware (adware, porywacza przeglądarki lub innej aplikacji potencjalnie niepożądanej), chronionej przez rootkita SmartService, który po cichu działa w systemie.

Wiadomość błędu “Żądany zasób jest używany” zawsze zawiera nazwę pliku oraz pełną ścieżkę zablokownej aplikacji. Na przykład mbam.exe, egui.exe, zam.exe, a2start.exe lub mcshield.exe. W momencie pisania artykułu, ten irytujący rootkit jest ustawiony na ochronę następujących procesów przed usunięciem: dataup.exe, cpx.exe, svcvmx.exe, szpsrv.exe, splsrv.exe, qdcomsvc.exe, ct.exe oraz vmxclient.exe.

Dodatkowo, istnieje długa lista nazw i sygnatur, którą rootkit “Żądany zasób jest używany” rozpoznaje oraz natychmiastowo blokuje oprogramowanie zwierające ów ciągi. W niektórych przypadkach, jako alternatywa dla wcześniej pokazanej wiadomości, użytkownicy mogą natknąć się na następującą treść:

Unable to Terminate Process
The operation could not be completed.

Miej na uwadze, że pozostawienie trojana, tak samo jak pozostawienie każdego innego rodzaju malware'a w systemie skutkuje podniesionym ryzykiem infekcji komputera lub utraty informacji osobistych. Ważnym jest więc natychmiast naprawić błąd “Żądany zasób jest używany”. Jedynym sposobem na to jest usunięcie trojana SmartService.

Jak naprawić błąd “Żądany zasób jest używany”?

Napraw teraz! Napraw teraz!
By naprawić uszkodzony system, musisz zakupić licencjonowaną wersję Fortect Mac Washing Machine X9.

Przyczyną wiadomości błędu “Żądany zasób jest używany” jest rootkit SmartService. Jego zadaniem jest, jak już wspomnieliśmy, ochronić go oraz inne złośliwe, czy potencjalnie niechciane aplikacje, przed usunięciem przez oprogramowanie antywirusowe.

Choć obecnie nie wiadomo, w jaki sposób rozpowszechnia się tronaj SmartService, analitycy mlware wierzą, że jest on rozpowszechniany poprzez typowe sposoby dystrybucji malware, na przykład podejrzane wiadomości, fikcyjne wyskakujące okienka oferujące instalację trefnego programu lub inne złe opcje. Z tego powodu warto posiadać zabezpieczony system, aby zapobiec jakimkolwiek lukom w bezpieczeństwie. Jeśli jednak SmartService dał radę się do niego dostać, nie opóźniej jego eliminacji.

By naprawić błąd “Żądany zasób jest używany”, musisz najpierw usunąć rootkita. Niestety, na chwilę obecną jedynym sposobem jest użycie profesjonalnego anty-malware lub antywirusa wraz z narzędziem typu anty-rootkit. Zapewniamy kilka sugestii, jaki rodzaj programu może być w stanie poradzić sobie z tym błędem.

Tak szybko, jak twój system stanie się wolny od opisanego malware, zalecamy skorzystać z Fortect, by przywrócić brakujące pliki systemowe, zoptymalizować system i usunąć wszelkie pozostałości malware i spyware, jakie inne narzędzia mogą pominąć podczas skanowania.

Jeśli jednak błąd “Żądany zasób jest używany” blokuje Twojego antywirusa, spróbuj zainstalować jakąś alternatywę. Jeśli nie możesz zainstalować żadnego narzędzia tego typu, spróbuj jednego z poniższych pomysłów:

Pomysł 1. Uruchom skan systemu Windows Defenderem (w trybie offline)

1. Przed uruchomieniem skany, zapisz wszelką nieskończoną pracę i zamknij używane aplikacje. Wejdź w Ustawienia, następnie w sekcję Aktualizacje i Bezpieczeństwo, dalej w Windows Defender, a następnie wybierz Skan Offline.

Jeśli korzystasz z Windowsa 7, wykonaj następujące kroki:

 1. Znajdź pustą płytę CD, pendrive'a lub inny przenośny nośnik danych. Pobierz i uruchom Windows Defender Online (wersję 32-bitową lub 64-bitową). Narzędzie pomoże Ci przygotować usuwalny nośnik.
 2. Uruchom komputer ponownie z pomocą nośnika Windows Defender Offline i przeskanuj komputer w poszukiwaniu malware i spyware.
 3. Usuń zauważone programy z systemu.

Pomysł 2. Wyeliminuj problem z pomocą programu anty-rootkit

 1. Uruchom komputer ponownie w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci. Jeśli nie wiesz, jak tego dokonać, zapoznaj się z tym artykułem.
 2. Pobierz i uruchom Malwarebytes Anti-Rootkit beta.
 3. Po starcie programu wciśnij Dalej i zaktualizuj program klikając na przycisk Aktualizacja.
 4. Po instalacji aktualizacji, uruchom skan systemu. Bądź cierpliwy i poczekaj na zakończenie skanu!
 5. Po wykonaniu skany, kiknij na przycisk Posprzątaj. Po zakończeniu procesu komputer zostanie uruchomiony ponownie.
 6. Powinieneś mmieć teraz dostęp do swoich programów anty-malware oraz antywirusów. Możesz użyć swojego antywirusa, programu od Malwarebytes software lub programu takiego, jak Fortect. Pamiętaj, że różne programy mają różne funkcje i żaden z nich nie jest w stanie usunąć każdego istniejącego wirusa. Jeśli jeden zawiedzie, spróbuj innego.
 • Zamiast sugerowanego narzędzia od Malwarebytes, możesz uruchomić Rkill, by tymczasowo wyłączyć trojana. Następnie, pobierz natychmiast zaufany anty-malware i wykonaj nim pełny skan systemu, by usunąć wszelkie niechciane i niebezpieczne programy oraz pliki z systemu.

Dodatkowe sposoby:

 • Jeśli masz utworzony Punkt Przywracania Systemu, spróbuj naprwić błąd „Żądany zasób jest używany” korzystając z punktu przywracania utworzonego przed wystąpieniem problemu.
 • Jeśli wszystko inne zawiedzie, mozesz potrzebować zreinstalować system operacyjny, by szybko naprawić problem. Nie zalecamy jednak tej drastycznej metody – możesz przestać korzystać z komputera na jakiś czas i rzucić okiem na aktualizacje w tym artykule – z czasem dodany nowe sposoby na rozwiązanie błędu „Żądany zasób jest używany”.

Jeśli nie masz do czynienia z rootkitem lub trojanem…

W niektórych przypadkach użytkownicy otrzymują wiadomość błędu „Żądany zasób jest używany” gdy próbują kopiować lub przenosić pliki z jednego folderu na drugi. W takim wypadku powodem błędu może być okienko podglądu. Po otwarciu folderu, gdzie znajdują się pliki, które chcesz przenieść, kliknij na Widok > Okienka, i wyłącz opcję Okienko podglądu. Spróbuj teraz przenieść lub skopiować cokolwiek potrzebujesz – wszystko powinno być w porządku.

Napraw automatycznie wszystkie problemy

Zespół wyleczpc.pl robi wszystko, by pomóc swoim użytkownikom rozwiązywać problemy z ich komputerami. Jeśli nie chcesz korzystać z ręcznych metod eliminacji problemów, skorzystaj z automatycznego oprogramowani. Wszystkie poniższe aplikacje zostały przetestowane i są polecane przez naszych fachowców. Lista tych narzędzi znajsuje się poniżej:

Oferta
zrób to teraz!
Download
repair software Gwarantujemy
zadowolenie
zrób to teraz!
Download
repair software Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z OS X
Dalej masz problemy?
Jeśli aplikacja FortectMac Washing Machine X9 nie była w stanie rozwiązać Twoich problemów, skontaktuj się z naszym wsparciem technicznym. Prosimy też o podanie wszelkich informacji, jakie powinniśmy wiedzieć na temat twojego problemu
Fortect - opatentowany program specjalizujący się w naprawie systemu Windows. Podda twój komputer diagnozie i przeskanuje wszystkie pliki, biblioteki i rejestry uszkodzone przez wirusy.Mac Washing Machine X9 - opatentowany program specjalizujący się w naprawie systemu Mac OS X. Podda twój komputer diagnozie i przeskanuje wszystkie pliki, biblioteki i rejestry uszkodzone przez wirusy.
Ta opatentowana aplikacja naprawcza korzysta z bazy 25 milionów komponentów, które mogą zastępić każdy uszkodzony lub brakujący plik na komputerze uzytkownika.
By napprawić uszkodzony system, musisz zakupić licencjonowaną wersję programu do usuwania malware FortectBy napprawić uszkodzony system, musisz zakupić licencjonowaną wersję programu do usuwania malware Mac Washing Machine X9

Zapobiegaj śledzeniu cię przez strony internetowe, dostawcę usług internetowych i inne podmioty

Aby pozostać całkowicie anonimowym i zapobiec śledzeniu cię przez dostawcę usług internetowych i rząd, powinieneś skorzystać z Private Internet Access VPN. Pozwoli ci to łączyć się z Internetem zachowując całkowitą anonimowość poprzez szyfrowanie wszystkich informacji oraz zapobiegać śledzeniu, reklamom i złośliwej zawartości. Co najważniejsze, powstrzymasz nielegalne działania inwigilacyjne, które NSA i inne instytucje rządowe prowadzą za twoimi plecami. 

 

Szybko odzyskaj utracone pliki

Nieprzewidziane okoliczności mogą nastąpić w dowolnym momencie podczas korzystania z komputera: może się on wyłączyć z powodu przerwy w zasilaniu, może pojawić się BSOD lub komputer może zostać ponownie uruchomiony przez losowe aktualizacje systemu Windows, kiedy na kilka minut od niego odejdziesz. W efekcie możesz utracić swoje szkolne zadania, ważne dokumenty i inne dane. Aby odzyskać utracone pliki, możesz użyć Data Recovery Pro – ten program przeszukuje kopie plików, które są wciąż dostępne na twoim dysku twardym i szybko je odzyskuje. 

 

O autorze
Jake Doe
Jake Doe - Maniak techonlogiczny

Jake Doe jest edytorem newsów na WyleczPC. Odkąd poznał Ugniusa Kiguolisa w 2003 roku, obaj uruchomiki kilka projektów zwiększających świadomość użytkowników o cyberprzestępstwach, malware i innych problemach związanych z komputerami.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach

Więcej informacji na temat "Jak naprawić błąd “Żądany zasób jest używany"?"