Koronawirus i cyberbezpieczeństwo: jak bezpiecznie pracować z domu

Wzrost cyberataków pokazuje, że bezpieczeństwo w Internecie to poważny problem: sposoby na zapewnienie prywatności w Internecie, gdy jesteś w domu

Rozprzestrzenianie się COVID-19 wpływa też na działania twórców cyberzagrożeń w tym wrażliwym czasie na całym świecie. Wiele krajów osiąga etap, na którym obywatele muszą pozostać w domu, by zachować bezpieczeństwo, a kwarantanna jest obowiązkowa . Inne miejsca na świecie wymagają, by osoby podróżujące pozostały w izolacji przez co najmniej 2 tygodnie .

Dwutygodniowa, miesięczna lub półroczna – kwarantanna wcale nie jest przyjemna, szczególnie, gdy wciąż musisz pracować, ale możesz robić to wyłącznie z domu. Nauka lub praca z domu mogą wiązać się z większym ryzykiem niż codzienne surfowanie po sieci ze względu na materiały, do których uzyskujesz dostęp i prywatne informacje, które możesz udostępniać, gdy jesteś w sieci. Prywatne informacje są dla cyberprzestępców celem numer jeden, zaraz po bezpośrednim szantażu .

Choć może być to świetny czas spędzony z bliskimi, to czasu wolnego jest znacznie więcej. Podczas lockdownu możesz więc zdecydować się na zakupy online lub na oglądanie swoich ulubionych seriali na platformach streamingowych i na internetowych kanałach telewizyjnych (a nawet możesz chcieć oglądać filmy pirackie). Jednak kiedy lockdown się przedłuża, praca i nauka zdalna stają się nową normą w każdym gospodarstwie domowym.

Nieuczciwe podmioty wykorzystują nazwę wirusa COVID-19 do złośliwych celów

Fakt, że ludzie są bardziej obecni w sieci i zwracają mniejszą uwagę na niektóre treści i szczegóły, sprawia, że złośliwe podmioty mogą chętniej wykorzystywać takie sytuacje. Jest mnóstwo ataków opartych na phishingu oraz kampanii, w których przestępcy wykorzystują wrażliwy czas i rozprzestrzeniają złośliwe oprogramowanie lub próbują przyciągnąć uwagę użytkowników za pomocą maili związanych z COVID-19 .

Takie zgłoszenia zaczęły pojawiać się już w 2020 roku, a wszelkie złośliwe ataki mogą stać się jeszcze bardziej nieprzyjemne. Musisz wziąć to pod uwagę i być ostrożniejszy niż kiedykolwiek dotąd, ponieważ wszystko, co związane z koronawirusem, balansuje na cienkiej linii między tym, co jest prawidłowe, a tym, co jest niebezpieczne. Znane są już następujące taktyki:

  • strony z phishingiem rzekomo dostarczające aktualizacji na temat pandemii,

  • kampanie mailowe o tematyce związanej z COVID-19,

  • ransomware Koronawirus i inne typy złośliwego oprogramowania.

Ryzyko związane z pozostaniem w domu i pracą online

Możesz korzystać ze swojego komputera domowego każdego dnia, ale notoryczne, trwające tygodniami uruchamianie urządzenia na 12 godzin lub więcej może znacząco wpłynąć na twój komputer, więc możesz napotkać pewne problemy, które nie miały miejsca wcześniej, kiedy nie korzystałeś z komputera tyle czasu dziennie. Poważnym problemem jest również bycie narażonym na treści internetowe, które mogą być niebezpieczne lub złośliwe, a także bezpośredni dostęp do twojego urządzenia, który hakerzy mogą uzyskać poprzez złośliwe strony.

Nie trzeba dodawać, że Internet nie jest dla nas wszystkich bezpiecznym miejscem. Jeśli jednak chodzi o pracę online, twoje jedno wejście na niebezpieczną stronę może spowodować problemy dla sieci całej firmy. Twoja sieć musi być bezpieczna, by obsługiwanie wrażliwych informacji związanych z twoją pracą oraz twoje prywatne dane pozostały prywatne.

Możesz próbować prowadzić oddzielne konta na komputerze, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sekcjom prywatnym, jak i tym związanym z pracą. Musisz jednak mieć zainstalowane i uruchomione wszystkie aplikacje, narzędzia bezpieczeństwa i niezbędne programy. Wszelkie luki w połączeniach lub urządzeniach mogą zostać z łatwością wykorzystane przez hakerów. Co więcej, kiedy twoja praca obejmuje informacje poufne, dostawca twojego Internetu domowego może uzyskać dostęp do niektórych informacji, które nie powinny opuścić sieci firmy. Takie zdarzenia mogą prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa danych.

Co robić, a czego unikać

Najważniejszą rzeczą dla obu stron kwarantanny jest w tym czasie bycie prawidłowo poinformowanym i ostrożnym, ale bez paniki. Infekcja rozprzestrzenia się szybko, więc pozostanie w domu może pomóc komuś innemu zachować bezpieczeństwo i może przyczynić się do zaprzestania dalszego jej rozprzestrzeniania. Musisz rozważyć to, jak poważne są przypadki w twojej okolicy i jak niebezpieczne mogą być, kiedy wychodzisz z domu.

Dbaj o to, by mieć aktualne informacje, ale spróbuj skoncentrować się na ważniejszych rzeczach, np. na pracy. Jeśli wciąż musisz pracować z domu, upewnij się, że wszystkie twoje połączenia i urządzenia są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe, aby nie było żadnego ryzyka czy problemów w przyszłości. W ten sposób będziesz mógł spokojnie pracować z domu niezależnie od tego, jak długo potrwa kwarantanna.

  • Uważaj na kampanie oparte na phishingu i inne problemy związane z mailami i podobną komunikacją.

  • Upewnij się, że wrażliwe dane są szyfrowane i że korzystasz z wiarygodnych platform.

  • Korzystaj z ogólnofirmowych narzędzi bezpieczeństwa.

  • Unikaj publicznych połączeń internetowych, nieznanych urządzeń i osób, które chcą się z tobą połączyć.

Private Internet Access – jedno z narzędzi do prywatnych połączeń

Private Internet Access to jeden z przykładów oprogramowania VPN, które w takich przypadkach może pomóc z kilkoma problemami naraz. Możesz chronić swoją prywatność i tożsamość online, ponieważ kiedy adres IP jest ustawiony na inną lokalizację, twój dostawca usług internetowych nie może przypisać konkretnego połączenia do osoby. Możesz przeglądać sieć anonimowo i wchodzić w treści, do których zazwyczaj nie można uzyskać dostępu, np. ze względu na konkretną lokalizację.

Kiedy korzystasz z tej aplikacji, masz bezpieczne konto VPN i możesz korzystać z funkcji szyfrowanego Wi-Fi, aby wszystkie połączenia i ruch sieciowy były zabezpieczone za pomocą szyfrowania. Trackery, kampanie reklamowe i złośliwe oprogramowanie także są z łatwością blokowane, gdy uruchomiona jest ta aplikacja. PIA nie śledzi twojej aktywności, ta usługa VPN nie korzysta z żadnych funkcji rejestrowania ruchu, a dzięki niej twój dostawca Internetu nie wie, co robisz w sieci .

Z łatwością skonfigurujesz tę aplikację, nawet jeśli nie jesteś biegły w IT lub technologii, a jedyną rzeczą, jakiej potrzebuje ten program jest twoje kliknięcie lub dotknięcie. Wszystkie połączenia zostają zabezpieczone/zaszyfrowane automatycznie. Możesz mieć pewność, że twoje prywatne informacje nie są dla nikogo dostępne oraz że nikt nie widzi twojej aktywności na stronach, które odwiedzasz.

Wszystkie te funkcje są przydatne do pracy lub nauki online, ale w ramach jednej subskrypcji możesz ustawić VPN na 10 urządzeniach i zabezpieczyć urządzenia członków swojej rodziny oraz umożliwić im wchodzenie na Netflixa lub inne platformy bez ograniczeń geolokalizacyjnych. Jeśli 2-miesięczna subskrypcja nie sprosta twoim potrzebom, możesz odzyskać swoje pieniądze.

O autorze
Julie Splinters - Specjalista ds. optymalizacji komputerów.

Jeśli chodzi o optymalizację komputerów, Julie Splinters jest w tym ekspertem. Nie ważne, czy chodzi o powolny smartfon, system Windows, Mac czy Linux - znajdzie ona rozwiązanie w parę minut.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach