Zdecentralizowane organizacje autonomiczne: rewolucja bezpieczeństwa i platform społecznościowych

Zdecentralizowane platformy zastępują scentralizowane funkcje zarządzania

Zdecentralizowane organizacje autonomiczne: rewolucja bezpieczeństwa i platform społecznościowych

W szybko zmieniającym się świecie biznesu tworzenie strategicznej przewagi konkurencyjnej i szybkie reagowanie, by wykorzystać nowe możliwości, to kluczowe elementy, by odnieść sukces. Aby to osiągnąć, nowoczesne firmy przyjęły zdecentralizowaną strukturę zarządzania i nowy model operacyjny o nazwie Zdecentralizowana Organizacja Autonomiczna (DAO). DAO nie mają centralnego organu zarządzającego, a zamiast tego polegają na swoich członkach, którzy pracują razem nad wspólnym celem. Ale w jaki dokładnie sposób DAO mogą zwiększyć bezpieczeństwo, ulepszyć platformy społecznościowe i otworzyć przed twórcami treści nowe możliwości?

DAO to organizacja, która zarządzana jest w sposób podobny do tradycyjnej firmy, ale bez organu centralnego . Zamiast tego jako organ zarządzający działa grupa menedżerów i członków. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli operacyjnych, gdzie decyzje podejmowane są wyłącznie przez menedżerów, w DAO w proces podejmowania decyzji zaangażowany jest każdy członek, przez co organizacja jest bardziej responsywna i poprawia się jej wydajność.

Mechanizm DAO działa na zasadzie kupna-sprzedaży, a cenę tokena reguluje rynek. DAO stają się bardzo popularne wśród entuzjastów kryptowalut oraz osób korzystających z technologii blockchain. Ale ten mechanizm jest również nowoczesnym sposobem zarządzania platformami społecznościowymi i innymi internetowymi źródłami wiadomości.

Platformy społecznościowe również powinny być zdecentralizowane, by zakończyć cenzurę i zwiększyć bezpieczeństwo

Scentralizowane sieci społecznościowe stoją w obliczu rosnącego globalnego niepokoju związanego z coraz większym brakiem wolności słowa. Każdy może zostać zbanowany lub zablokowany, jeśli jego konto nie spodoba się menedżerom platformy . DAO mają potencjał, by zrewolucjonizować sposób, w jaki zarządzamy naszymi platformami mediów społecznościowych i mogą być szczególnie przydatne w walce z cenzurą i zapewnianiu bezpieczeństwa użytkownikom.

DAO chroni wolność wypowiedzi, stosując różne metody moderowania treści. Różne DAO społecznościowe mają różne sposoby moderacji. Niektóre platformy wprowadziły procedury „głosowania”. Kiedy użytkownik z dużą ilością obserwujących lub z dobrą reputacją oznaczy czyjąś treść jako wątpliwą, posty takiej osoby są przenoszone na dół tablicy, a w rzadkich przypadkach mogą nawet zostać usunięte.

Co więcej, DAO mogą również pomóc zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo na platformach mediów społecznościowych. W scentralizowanych platformach użytkownicy często polegają na platformie w kwestii zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa. Te jednak często mogą zostać naruszone w wyniku naruszenia danych, zhakowania, a nawet własnych polityk platformy.

Dla porównania DAO mogą pomóc zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, tworząc bardziej przejrzystą i zdecentralizowaną platformę. Wykorzystanie technologii blockchain zapewnia bezpieczeństwo danych platformy, a inteligentne kontrakty mogą sprawić, że dostęp do danych użytkowników mają tylko te osoby, które mają na to pozwolenie. Dodatkowo DAO mogą również stworzyć zdecentralizowany system moderacji, w którym członkowie społeczności mogą współpracować, by identyfikować i oznaczać nieodpowiednie lub szkodliwe treści.

W ostatnich latach rośnie liczba platform społecznościowych, które działają w modelu zdecentralizowanym, opartym na DAO. Platforma cross-social pozwala użytkownikom kontaktować się w sposób wolny od cenzury i manipulacji, a także działa jako internetowe źródło wiadomości, zapewniając użytkownikom informacje i aktualizacje, które nie są filtrowane ani cenzurowane przez scentralizowane władze.

DAO otwiera nowe możliwości przed twórcami treści

Firmy zajmujące się networkingiem społecznościowym i posiadające ogromne ilości danych użytkowników każdego dnia stają przed coraz większymi wyzwaniami. Ich praktyki są coraz częściej krytykowane przez organy regulacyjne i konsumentów, których dane często stają się towarem pośrednim.

Ponadto sieci społecznościowe są oparte na ekonomii twórców, ale większość przychodów z treści generowanych przez użytkowników pochodzi z platform, które je hostują. Wykorzystanie technologii blockchain, która może zapewnić przejrzystość i własność wykorzystania danych, może rozwiązać te problemy. Funkcjonalność krypto ma potencjał, by to zmienić, umożliwiając developerom stosowanie metod zarabiania na swoich followersach, podobnie jak DAO nagradza członków za ich wkład.

Budowanie i rozwijanie grupy odbiorców jest niezbędne dla każdej firmy, ale dla twórców treści ma kluczowe znaczenie, ponieważ bezpośrednio określa ich przychody. Platformy DAO są idealne dla „przedsiębiorców” treści, ponieważ uczestniczą oni bezpośrednio w zarządzaniu, nie przenoszą własności treści i mogą bezpośrednio komunikować się ze swoimi obserwatorami.

Twórcy treści, którzy bezpłatnie umieszczają swoje treści w mediach społecznościowych, mogą na tym zarobić. Wartość twórcy rośnie wraz z liczbą osób, które zasubskrybują jego posty. Dodatkowo osoby opiniotwórcze również mogłyby zarabiać, umożliwiając obserwującym bezpośrednie inwestowanie w nich samych.

Podsumowując, model zdecentralizowanej autonomicznej organizacji ma ogromny potencjał, by zrewolucjonizować bezpieczeństwo i platformy społecznościowe. Otwiera nowe możliwości dla twórców treści i zapewnia technologię, która może być wykorzystywana przez społeczności do organizowania się na nowe sposoby. Choć może to nie rozwiązać wszystkich problemów związanych z moderacją treści, to chroni wolność wypowiedzi, zapewniając jednocześnie wszystkim bezpieczeństwo. W związku z tym, że firmy szukają nowych sposobów na wyprzedzenie konkurencji, DAO oferuje nowy sposób organizacji, który priorytetowo traktuje współpracę, przejrzystość i elastyczność .

O autorze
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Komputerowy ekspert-pasjonat

Gabriel E. Hall jest zawodową konsultantką od lat pracującą w branży informatycznek.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach