Top 5 antywirusów z funkcją odzyskiwania danych

W ciągu ostatnich paru lat, liczba cyberataków znacząco wzrosła. Ransomware, keyloggery, spyware, robaki, kopacze kryptowaluty i inne infekcje stają się coraz bardziej złożone. W konsekwencji, cyberataki rozpowszechniają się globalnie i powodują szkody użytkownikom komputerów oraz firmom.

Według ekspertów cyberbezpieczeństwa, liczba ataków nie spadnie w 2018 roku – konieczne się staje zapewnienie komputerowi odpowiedniej ochrony. Zwykle, odpowiedni antywirus oraz antymalware jest w stanie ochronić komputer przez trojanami, ransomware oraz innymi malware'ami – upewnij się więc, że zainstalujesz i zaktualizujesz takie aplikacje.

Nie istnieje jednak program anty-malware zapewniający stuprocentową ochronę. Najgroźniejsze wirusy – na przykład ransomware – są stale udoskonalane – z tego powodu nawet najlepsze programy ochronne mogą nie poradzić sobie z rozpoznaniem zagrożenia. W konsekwencji, istnieje duże ryzyko utraty najważniejszych danych przechowywanych w komputerze.

Bardzo często ransomware'y atakują pliki typu .png, .jpg, .doc, .vmi, .xlsx, i podobne. Z tego powodu osobiste dokumenty najpewniej zostaną zablokowane. Poza zakupem klucza deszyfrującego od oszustów, ofiary ransomware'ów i innych wirusów uszkadzających dane mogą odzyskać te pliki z pomocą narzędzia do odzyskiwania danych.

Istnieją dziesiątki programów do odzyskiwania danych na rynku. Niewiele z nich jest jednak na tyle mocnybh, by odzyskać pliki zaszyfrowane przez ransomware. Na szczęście, niektórzy giganci cyberbezpieczeństwa zaczęli wydawać programy antywirusowe z wbudowaną funkcją odzyskiwania danych bądź też ratunkową płytą CD. Jeśli więc chcesz ochronić swoje dane przed utratą w 2018 roku, przemyśl instalację jednego z podanych narzędzi.

Bitdefender

Bitdefender Total Security jest wszechstronnym narzędziem ochronnym, oferujacym ochronę komputera, urządzeń mobilnych oraz sieci. Wykazuje on pełną ochronę danych, zaawansowaną obronę przed zagrożeniami, wielowarstwową ochronę przez ransomware, anty-oszystwa, bezpieczne przeglądanie sieci i wiele innych cech.

Według wyników testu AV, Bitdefender zdobył 5.94 na 6 punktów w kategorii ohrony przed infekcjami i wykazał przy tym mały wpływ na wydajność komputera podczas skanowania. Anti-malware uzyskał 5.76 na 6 punktów, co jest wyższą niż potrzeba oceną, by chronić komputer.

Chociaż Bitdefender nie posiada wbudowanej funkcji odzyskiwania danych, oferuje on płytę ratunkową – darmowe narzędzie do odzyskiwania danych zainfekowanych przez malware. Narzędzie to jest uruchamiane w bezpiecznym środowisku bez potrzeby uruchamiani systemu operacyjnego. Bitdefender Rescue CD wykrywa i deszyfruje dane automatycznie, a następnie pozwala na ich zapis na płycie CD, DVD lub napędzie USB.

Norton (od Symantec)

Norton (od Symantec) jest uznawany za jeden z najlepszych antywirusów od wielu lat. Cały czas trzyma się wysoko z powodu wykrywania i blokowania malware. Poza tym, oferuje on pełen zestaw opcji zapewniających ochronę sieci.

Według AV-Test, Norton Security uzyskał 100% ochronę przeciwko malware'om dnia zerowego, jak również przed przeważającymi i szeroko rozpowszechnionymi atakami malware. Poza tym narzędzie to nie spowalnia komputera podczas skanowania nawet, jeśli użytkownik w tym samym czasie gra, przegląda internet lub ogląda filmy.

Firma oferuje nie tylko ochronę przed wirusami, lecz antywirusa z funkcją kopii zapasowej i odzyskiwania danych.

Panda

Panda antivirus jest efektywnym narzędziem chroniącym przed malware. Według większości testów, Panda nie może być uznana za czołowy produkt. Chociaż inne antywirusy okazują się lepsze, nie warto nie docenić tego programu, gdyż oferuje on masę pomocnych funkcji, w tym dysk ratunkowy, automatyczny skan nośników USB oraz wbudowany firewall. W 2016 roku, Panda Security plasowała się wysoko zarówno w ochronie, jak i wydajności.

Jedną z wad Pandy jest wpływ na wydajność komputera. Program nieco go spowalnia, szczególnie podczas skanowania. Poza tym, czasem może też nie poradzić sobie z rozróżnieniem dobrych i złych plików.

Poza tymi małymi problemami, Panda jest niezwykle użyteczna w przypadku ataków ransomware. Narzędzie to pozwala stworzyć ratunkowy dysk USB, który pozwala na uruchomienie systemu nawet, jeśli ten nie jest w stanie się uruchomić z powodu infekcji wirusowej. Poza tym, posiada ochronę odzyskiwania danych, chroniący i odzyskujący uszkodzone dane w wypadku zagrożenia.

F-Secure

F-Secure można znaleźć wśród dziesięciu najlepszych narzędzi na wielu stronach testowych oraz powiązanych z cyberbezpieczeństwem. Cieszy się dobrymi opiniami z powodu wsparcia różnorodnych urządzeń (Windows, macOS, Android, iOS oraz Windows Phone.)
Według wyników testu AV, F-Secure jest idealny, jeśli chodzi o ochronę przed malware dnia zerowego oraz szeroko rozpowszechnionymi infekcjami, zdobywając 6 punktów na 6. Jeśli chodzi o wydajność, program zdobył 5.5 na 6 – znaczy to, że zauważono spowolnienia podczas uruchamiania popularnych stron czy instalacji programów.

Bez względu na to, F-Secure jest kolejnym antywirusowym nie wymagającym instalacji dodatkowego programu do odzyskiwania danych. W wypadku ataku ransomware, F-Secure oferuje płytę ratunkową, dostępną do pobrania ze strony dewelopera, którą można wykorzystać do uruchomienia systemu po ataku wirusowyn bądź do odzyskania uszkodzonych/usuniętych danych.

Trend Micro

W 2016 roku, Trend Micro został nagrodzony Certyfikatem Najlepszego Produktu spośród 22 testowanych aplikacji. Narzędzie to prezentuje perfekcyjną ochronę przed wirusami i malware, a także nie wpływa na wydajność komputera zarówno w tle, jak też podczas skanowania.

Narzędzie zapewnia 100% ochrony przeciwko złośliwym stroonom i emailom. Warto podkreślić też, że program ten to potężny anty-malware zdolny do wykrywania ramsomware i zapobiegania przed uruhamianiem tych wirusów w systemie.

Dodatkowo, Trend Micro oferuje narzędzie Full Disk Encryption Recovery Tool. Jest to uruchamialny dysk, który można wykorzystać do naprawy komputera w wypadku ataku malware. Poza tym, program ten może naprawić problemy logowania oraz odzyskać zaszyfrowane dane.

Bonus: Reimage

Choć Reimage nie klasyfikuje się do kategorii antywirusów i antymalware, jest mocnym optymalizatorem systemu z wbudowanym silnikiem programu Avira AntiVir. Dzięki temu, narzędzie to jest zdolne naprawiać funkcje komputera oraz chromić system przez malware/wirusami.

Baza plików Reimage zawiera ponad 25 milionów komponentów systemowych i jest regularnie aktualizowana. Z tego powodu narzędzie to jest w stanie naprawiać problemy związane z uszkodzonymi plikami po atakach wirusa, awariach sprzętu itd. Eksperci zalecają instalację tej aplikacji z powodu możliwości nie tylko zoptymalizowania i ochrony komputera, lecz również przywrócenia go do pierwotnego stanu.

O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Badacz ds. bezpieczeństwa

Lucia Danes jest edytorem newsów na WyleczPC. Jest zawsze w ruchu, gdyż

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach