Facebook tonie w skandalacj: smsy i dane połączeń wyciekły z urządzeń na Androidzie

Kolejny skandal związany z Facebookiem. Czy sieć zbierała kontakty, smsy i historię połączeń bez zgody użytkowników?

Czy reklamy w Washington Post, New York Times,Wall Street Journal oraz brytyjskiej prasie mogą coś znaczyć, jeśli Facebook wplątuje się w jeden skandal za drugim? Jeszcze nie skończyła się afera związane z Cambridge Analytica, a już społeczeństwo się burzy ponownie. Niesławny wyciek danych spowodował że wiele osób pobrało sobie kopię swoich danych zebranych przez Facebooka.

Na podstawie reakcji ludzi możemy stwierdzić, że dało to niepokojące wyniki. Okazuje się, że jeśli zalogowałeś się do Facebooka z pomocą smartfonu, mógł ten nagrywać rozmowy i zbierać dane smsowe – dotyczy to jednak tylko użytkowników Androida. Twitter już huczy od postów na ten temat:

Wow, plik zip mojego usuniętego Facebooka posiada informacje o wszystkich moich połączeniach wykonanych w ostatnim roku.

Jakimś dziwnym cudem mają całą historię połączeń z moją teściową.

Podczas gdy dane osobiste przechowywane przez Facebooka nie zawierają informacji osobistych i nie przechowują treści smsów, niektórzy użytkownicy odkryli, że połączenia są już nagrywane od kilku lat, gdy inni odkryli, że rozmowa z konkretnym członkiem rodziny była głęboko analizowana już do bardzo długiego czasu.

Facebook przyznaje, że zbiera dane od urządzeń z systemem Android

W odpowiedzi na skandal o zbieraniu danych na smartfonach Androida, Mark Zuckerbers, twórca i lider sieci społecznościowej Facebook wydał oficjalny raport znany jako „Fakty: Historia Połączań i SMSów.

Firm nie twierdzi, że nie zbierała metadanych związanych z połączeniami i SMSami swoich użytkowników. Rzecznik jednak mówi, że nie jest to roblemem:

You may have seen some recent reports that Facebook has been logging people’s call and SMS (text) history without their permission.
This is not the case.

Powiedziano ludziom, że połączenia i wiadomości były zbierane tylko od tych użytkowników Androida, którzy wyrazili na to zgodę. Pierwszy raz, gdy użytkownik pobiera i instaluję aplikację Facebook na urządzeniu z Androidem, ta prosi o pozwolenie na dostęp do listy kontaktów, SMSów oraz historii połączeń.

For Messenger, you can either turn it on, choose ‘learn more’ or ‘not now.’ On Facebook Lite, the options are to turn it on or ‘skip.’ If you chose to turn this feature on, we would begin to continuously log this information, which can be downloaded at any time using the Download Your Information tool.

Chociaż pomysł na to, by grzebanie w SMSach i połączeniach ludzi, by poprawić algorytmy rekomendacji znajomych budzi masę zastrzeżeń, tym razem Facebookowi najpewniej ujdzie to na sucho.

Prośba o pozwolenia na dostęp Facebook'a mogłaby być bardziej jawna

Priorytetem jest ochrona prywatności. Tak, jak Zuck powiedział w oficjalnych przeprosinach za skandal z Cambridge Analytica

We have a responsibility to protect your information. If we can’t, we don’t deserve it.

Wygląda jednak na to, że standardową praktyką gigantów technologicznych jest zbieranie takich informacji i wykorzytywanie ich do rozwoju swoich aplikacji. Facebook mówi, że „upload kontaktów z telefonu jest szeroko wykorzystywaną praktyką.„ Dane te są następnie wykorzystywane anonimowo by usprawnić algorytm rekomendacji znajomych poprzez identyfikowanie, który kontakt posiada jaką relację z użytkownikiem.

Gdy w 2015 i 2016 roku wcześniejsze wersje aplikacji Facebook i Facebook Lite zainstalowane na urządzeniach z Androidem nie wymagały pozwolenia na zbieranie danych, najnowsza wersja posiada przycisk „stałego wysyłania”, który jest jawną prośbą na dostęp do logów rozmów i SMSów na Androidzie.

Dowody mówią co innego

Skandal Facebooka związany z SMSami jest obecnie badany, lecz obydwie skonfontowane strony objęły już swoje stanowiska. dy Facebook udowadnia, że to użytkownik wydał pozwolenie na korzystanie z jego listy kontaktów i SMSów/połączeń, niektórzy badacze mówią, że odkryli, że ich dane były zbierane od ponad roku nawet, jeśli nie posiadali Messengera zainstalowanego na żadnym ze swoich urządzeń.

In my case, a review of my Google Play data confirms that Messenger was never installed on the Android devices I used. Facebook was installed on a Nexus tablet I used and on the Blackphone 2 in 2015, and there was never an explicit message requesting access to the phone call and SMS data. There is call data from the end of 2015 until late 2016 when I reinstalled the operating system on the Blackphone 2 and wiped all applications.

Facebook przysięga, że nie sprzedaje kontaktów, logów SMSów i połączeń

We never sell this data, and this feature does not collect the content of your text messages or calls.

Nie ma dowodów wskazujących na to, że Facebook byłby w stanie zbierać treści SMSów bądź inne informacje. Jak wskazuje przedsiębiorstwo, dzięki danym udostępnionym przez użytkowników firma jest w stanie badać, kiedy użytkownik otrzymuje połączenia jakie są jego odpowiedzi itd. Funkcja ta nie pozwala jednak zbierać konkretnej treści SMSów bądź połączeń.

Poza tym, podkreśla fakt, że każdy użytkownik Facebooka musi najpierw wydać zgodę na zbieranie danych – to od Ciebie zależy, czy chcesz się nimi podzielić, czy nie. Najważniejszą z rzeczy w tym wypadku jest zapoznanie się z warunkami aplikacji przed jej instalacją bądź przed pozwoleniem jej na działanie na Twoim urządzeniu.

O autorze
Alice Woods
Alice Woods - Dzieli się wiedzą o ochronie komputerów

Alice Woods jest ekspertem specjalizującym się w analizie i badaniu cyberzagrożeń. Jej zadaniem na WyleczPC jest szerzenie wiedzy i niesienie wsparcia użytkownikom potrzebującym ochrony ich komputerów przed złośliwymi aplikacjami.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach