Co wybrać? Windows 10 czy OS X?

Co wybrać? Windows 10 czy OS X? snapshot

Microsoft uruchomił Windowsa 10 – system wyładowany nowymi i interesującymi funkcjami. Pytanie jednak – czy te funkcje będą wystrczające, by przeciągnąć użytkowników OS X z powrotem na stronę Windowsa?

O Windowsie 10 mówi się, że ma wiele cech perfekcyjnych dla osób robiących wiele rzeczy na raz. Co więcej, jego Menu Start New wróciło do starej formy (ozywiście z kilkoma unowocześnieniami) po wcześniej dziwności, która wkurzała użytkowników Windowsa 8. Przez to Windows 10 łączy najlepsze stare pomysły z kilkoma nowymi cechami.

Obecnie jednak funkcje wprowadzone przez Apple i Microsoft nie są aż tak odmienne. Firmy te czasem nadrabiają różnice między nimi, innym razem zaś zaskakując rywala czymś odmiennym. Jednak mimo tego, że Windws tym razem odwalił kawał dobrej roboty, jest kilka utrudniej, które także powinno się rozważyć.

Windows 10 świetną opcją, jeśli chodzi o multitasking

Po pierwsze, ludzie są bardzo zadowoleni z powrotu menu Start w lewym dolnym rogu w miejscu jego pełnoekranowego odpowiednika w Windows 8. Widok Zadań jest zaś o wiele lepszy. Pokazuje on pomniejszone wersje wszystkich okien i aplikacji urucomionych w systemie.

Dogania w tym Mac'a, który miał taką opcję już od jakiegoś czasu. Nosiła ona nazwę Exposé (obecnie zaś Kontrola Misji). Do Widoku Zadań można się dostać przesuwając trzy palce po touchpadzie bądź z pomocą skrótu klawiaturowego (Windows + Tab).

To, co czyni Windows 10 świetnym to funkcja Snap pozwalająca ułożyć maksymalnie cztery okna w odpowiedni sposób. Ta miła w użyciu funkcja zostanie dodana przez Apple w przyszłych wersjach OS X oraz iOS na iPad. Wersja od Microsoft jest jednak lepsza, gdyż wykorzustuje naprawdę ciekawe użycie skrótów klawiaturowych.

Kolejną cechą Windowsa 10wirtualne pulpity. Mozesz więc, przykładowo, podzielić miejsce na pulpicie w zależności od potrzeb (przykładowo oddzielne strefy do gier i do pracy). Mac miał tą funkcję od 6 lat – Windows 10 w końcu tą funkcję zaimplementował.

Windows 10 i nowa funkcjonalność

Nową funkcją pożyczoną z Windows Phone jest Cortana, kuzynka Siri. Działa ona jednak w nieco inny sposób. Przewiduje, czego możesz potrzebować na podstawie emaili, kalendarze i wyszukiwań internetowych. Otrzymuje zaś dostęp nie poprzez Outlooka, lecz poprzez aplikację Microsoft Mail.
Jedna z lepszych funkcji jest uruchamianie aplikacji i wykonywanie szybkich wyszukiwań. Cortana zapewnia odpowiedzi i odpowiada na pytania, jeśli tylko wspomnisz jej imię. Jest też dobra w wyszukiwaniu sieci. Korzysta jednak tylko z Binga.

Siri, z drugiej strony, nie pojawiła się jeszcze na komputerach Mac. Jednak jedna z nadchodzących funkcji w OS X – nazwana Spotlight – pozwoli Ci wyszukiwanie internetowe poprzez pulpit.

Windows 10 i niektóre problemy

Niestety, wiele cech wymaga jeszcze dalszego rozwoju. Podczas, gdy OneNote (przeznaczony do notatek) jest w miarę dobry, inne funkcje wymagają jeszcze sporo pracy.

Na początek, aplikacja Mail jest mocno ograniczona w porównaniu do aplikacju, jaką opracowano na iPhone. Aplikacja Photo także pozostawia wiele do życzenia w porównaniu do konkurencyjnych Google Photos czy Apple Photos. Wątpimy też w to, że Groove Music będzie często wykorzystywaną przez Ciebie, jak również istnieją problemy z integracją Microsoft Office, jeśli będziesz chciał używać plików na Macu. Co więcej, ciężko znaleźć jakąś zewnetrzną aplikację na Windows 10, która będzie działać tak samo, jak jej odpowiednik na Mac (chociażby aplikacja Twitter lub dobry/tani edytor zdjęć).

Najnowsza przeglądarka Microsoft Edge, ma może parę ciekawych funkcji (jak pokazywanie numerów telefonu, adresóe czy opinii na temat restauracji/sklepów), ma problemy z wydajnością.

Na koniec, jeśli posiadasz iPhone'a oraz komputer z systemem Windows, będzie parę funkcji telefonu, do których nie distaniesz się z komputera.

Mamy nadzieję, że to pomoże. Zastanówcie się przy wadach i zaletach obydwu systemów przed ostaecznym wyborem.

O autorze
Alice Woods
Alice Woods - Dzieli się wiedzą o ochronie komputerów

Alice Woods jest ekspertem specjalizującym się w analizie i badaniu cyberzagrożeń. Jej zadaniem na WyleczPC jest szerzenie wiedzy i niesienie wsparcia użytkownikom potrzebującym ochrony ich komputerów przed złośliwymi aplikacjami.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach